Ev Villa Projeleri
Müstakil Ev Villa Projeleri Planları

sermimar@sermimar.net

Villa Müteahhiti Seçiminde 7 Yararlı İpucu

Merhabalar değerli dostlar,

E-VillaProje.Com sitemizde herkesin bütçesine göre sahip olabileceği villa projeleri ve görselleri yanısıra, zaman zaman blog bölümümüzde villa yapımı, müteahhit seçimine ilişkin makaleleler de paylaşmaktayız.

Yaşımız kaç olursa olsun, hepimizin başlıca hayalleri vardır. Bunlardan bir tanesi de müstakil, bahçeli, garajlı ev sahibi olmaktır.

Bu makalemizde villa müteahhit seçimine ilişkin 7 yararlı ipucunu paylaşacağız.

Bir Müteahhitle Çalışmak:
Ünlü Mimar Mühendis Frank Loyd mimar değildi, mühendis de değildi. Ünü tüm dünyada tanınan bu kişi yaptığı projelerle geçmişten günümüze bir ekoldür.

Neden mi? Kendi evini, ŞELALE evini kendisi yapmıştır.

Siz de Frank Loyd Wright Olabilirsiniz.
Belki Frank değilsiniz ve olamayabilirsiniz de. Pek çok kişi kendi evini, villasını yaptırmak korku, telaş, endişedir. Ancak, bu genel algılara rağmen, birçok evini yapan kişiler de mevcuttur.

Müteahhit seçimi ev inşa sürecinde en önemli karardır.

Hızlı seçin, Akıllıca seçin:
Neden müteahhiti hızlıca seçmeniz bir tercih nedeni olabilir? Müteahhit seçimi, arazi seçimi, ev tasarımı ve yazılı şartnamelerde hatalardan kaçınmak için baştan profesyonel rehberlik gerektiği kadar karmaşık olduğunu söylüyorlar.

Müteahhit seçiminde onlarca müteahhit ile görüşmek size zaman kaybından başka bir şey kazandırmayacaktır. Yapım teklifi, malzeme seçimi, proje seçimi, evin özellikleri ve sözleşme en önemli konudur.

Yalnızca fiyata odaklanmak da yanlışlardandır. Müteahhitin konusundaki yetkinlik ve yeterliliği, mesleği ve işindeki itibarı, profesyonelliği, garanti kapsamı ve deneyimi gereklidir.

Burada dikkat etmeniz gereken yedi kriter vardır:

1. Müteahhitin İtibarı
Geniş bir müşteri listesi ile kurulmuş bir müteahhit arayın.

2. Müteahhitin Çalışma Alanı
Evinizi inşa etmek istiyorsanız, olabildiğince yerel müteahhitlerden seçim yapın, yabancı müteahhitlerden kaçının. Konut inşaatı müteahhitin çalışma alanı önemlidir.

Villa, apartman, fabrika müteahhitleri olabileceği gibi, çelik, beton, ahşap üzerine deneyim kazanmış müteahhitlerde bulunmaktadır.

3. Ev – Villa Tipi
Sizin ayırdığınız bütçeye ve zevkinize uygun tasarım tarzı evleri inşa etmiş geniş deneyime sahip bir müteahhitle çalışın.

4. Uygunluk
Bir ev villa yaptıracaksanız, kişisel ve duygusal deneyiminiz önemlidir. Görüştüğünüz müteahhitlerden hangisinde psikolojik olarak rahat hissedeceksiniz o firma ya da kişiyle çalışın.

5. Garanti
Müteahhitin hangi konularda nasıl ve ne kadar süre ile garanti verdiği üzerinde kapsamlı bir yazılı garanti veriyor, öğrenin, sorun.

6. Finansal ve Ekip Yeterliliği
Villa yaptıracağınız müteahhitinizin teknik ve usta kadrosunu sorgulayın. Bu işi yapabilecek finansal yeterliliği olup olmadığını sorun, bu konuda emin olun.

7. Mali Gücü
Müteahhitlikte en önemli konu, yapılacak yapının en uygun maliyette, en doğru ve kaliteli malzemelerle içerisinde yaşayacak kişilere konforu maksimum yaratmaktır.

Ürünlerin garanti süreleri, TSE belgeleri, çalışılan taşeronların, tedarikçilerin garanti sözleşmeleri yeni ev yapımında önem arzetmektedir.

Bu faktörlerin ötesinde, en önemli göz üreticisinin evleri kalitesidir. Maliyet kalitesinin doğrudan bir ölçüsü değildir. Aksine, kaliteli işçilik ile yüklenir uygun ürün ve malzemeleri ile iyi tasarım birleştirilmesi olduğunu. En pahalı penceresi bakmak ya da bir ölçüde daha az pahalı pencere daha iyi performans olmayabilir. Ama bu pencerenin yanlış montaj ne olursa olsun maliyet, kalite azalacak. Genellikle pahalı bitirir ve kullanılan malzemeler uygun  olmaz.

Eğer bir inşaatçı seçmenize yardımcı olacak bir arkadaşınız yoksa, bu konuda yetkin bir danışman bulabilirsiniz.

İdris YAĞMAHAN / 0505 507 04 18